Vädret i sommar har visst varierat i vårt avlånga land, men här i Bålsta har det varit varmt och soligt eller växlande molnighet, väldigt lite regn. Perfekt för vår huvudsakliga sysselsättning den här sommaren, ommålning av vårt hus! Tidigare en ganska mörk gul färg och nu en gräddigt ljusgul, så fräsch och härlig.
Det har förstås inneburit att jag inte hunnit sy så mycket…. men lite har det blivit i alla fall! Bl.a. denna härliga boho-väska där ”återbruk” fått sin rätta innebörd – en maxikjol i riktig retrostil har förvandlats och fått ny användning – så roligt projekt!
Och den kommer förstås att finnas med när vi om ett par dagar öppnar upp vår trädgård för utställning och försäljning av mina textila alster och Magnus måleri, se mera detaljer på ”Aktuellt”.